پوستر

قطعا همتون در زندگی روزمره پوستر دیدید یک نمونه بارز از این پوستر ها پوستر فیلم ها است .امروز اومدم بهتون اطلاعات جالبی درباره پوستر و انواع پوستر بدم، همینطور به یک سری سوالات مثل پوستر چیه کاربردش چیه و… جواب بدم پس بریم براش.

پوستر چیه؟

اول اینکه خود پوستر چیه؟ پوستر کارش انتقال اطلاعات در موضوعات مختلف و به صورت کامل اما محدود. ولی چرا محدود؟ چون باید در ابعادی که از قبل مشخص شده بتونه اطلاعات را به خوبی به مخاطب منتقل کنه.

حرف ابعاد شد شاید بگی چه ابعادی، بستگی داره اما این ابعاد باید جوری باشه که از دور هم دیده بشه و مخاطب بتونه تشخیص بده.

پوستر ها معمولا برای استفاده روی دیوار یا یک چیزی مثل دیوار استفاده میشن و معمولا هم به صورت عمودی طراحی میشه تا جلب توجه کنه و بتونه کار خودش یعنی انتقال اطلاعات به خوبی انجام بده. جالبه بدونی بخاطر این خصوصیت به پوستر دیوار کوب هم می گوین.

از پوستر ها در حوزه های مختلفی استفاده میشه. که عامیانه ترین آن ها تبلیغ، هنری، فیلم، اقتصادی، آموزشی و…

پوستر ها یک خوصیصیت منفی دارن که اون طول عمر کم آن هاس که زودگذرند. پس اگه قصد تهیه پوستر داری اول باید بدونی که این پوستر باید جذاب و خوانا باشه و در جای مناسبی نصب بشه که به خوبی بشه دید مثل یک مکان پر رفت و آمد.

تاریخچه پوستر

حالا که داریم درموردش حرف میزنیم بد نیست که از تاریخ پوستر هم کمی مطلع باشیم. بعضیا معتقدن که نقوش آشوری که یک ایرانی دوران باستان بوده خالق پوستر هست ولی یک سری دیگه ژول شره را پدر طراحی پوستر میدونن که پوستر های کمی هم از او به جا مونده.

اولین پوستر ها روی چوب بودن که مربوط به آخرای قرن نونزده میلادیه. پوستر تحت عنوان پوستر اولین بار 150 سال پیش در ایران برای تبلیغات دینی استفاده شد.

کاربرد یا استفاده پوستر

 به طور کلی چون پوستر جایی نصب میشه که در معرض دید همه است و میشه در هر زمینه ای ازش استفاده کرد. همینطور پس زمینه خوبی برای تبلیغ و هر شغل دیگه ای است.و دلیل اینکه در همه زمینه ها استفاده میشه ایجاد فرهنگی در بین مردم و یا توجه بخصوص به یک موضوع خاص بوده.

پوستر های اجتماعی همیشه در معرض دید و مورد توجه همه از جمله طراحان بوده. به این دلیل که پوستر ها جزء خیلی مهمی در سطح تبلیغات شهری یا کشوری است.

پوستر سازی به دلیل فعالیت در هر حوزه ای بازار کار خوبی برای طراحان داره. چند تا مثال از این حوزه ها شامل:

اقتصادی،فرهنگی،آموزشی،هنری از جمله سینما و همونطور که قبل تر چند بار گفتم در هر زمینه ای استفاده

میشه.

انواع پوستر

خب قبل از شروع باید بدونید که منظور از انواع یعنی نوع پوستره نه زمینه کاری یا محتوا آن. برای هر زمینه کاری بسته به اون باید یک نوع پوستر طراحی بشه، نمیشه در هر زمینه ای از یک نوع پوستر استفاده کرد، چون یک سری از حوزه ها برای خودشان سبک خاصی دارن و حتی اون سبک پوستر به نام اون حوزه است اما نمیتونیم بگیم چون اسم یک زمینه هست فقط برای اون ازش استفاده کنیم.

انواع پوستر به این صورت اند:

  • تبلیغاتی
  • سیاسی
  • انگیزشی
  • فیلم
  • مناسبت ها یا رویداد
  • مسافرتی یا تور
  • آموزشی

پوستر تبلیغاتی:

هدف از ساخت این پوستر ها از اسم آن مشخصه (تبلیغ)، اما اگه بخوام توضیحی راجبش بدم به این صورته که هدف همه ی پوستر های تبلیغاتی فروش یا جذب توجه هست. اما بعضا فقط یک تبلیغ ساده نیست بعضی پوستر ها میتونن انقدر خوب باشن که در ذهن شما بمونه و فراموش نشه و یا حتی اسم اون برند بیوفته سر زبون ها… مثل کوکاکولا.

پوستر سیاسی:

این نوع از پوستر ها برای هدف های سیاسی استفاده میشه. مثال  قبلا برای ترغیب کردن مردم برای شرکت در جنگ استفاده میشد.

پوستر انگیزشی:

این پوستر ها معمولا در قالب یک تک جمله و یک عکس جذاب طراحی میشه، که پوستر های پر طرفداری هم هستن و میشه آن ها را در مدارس، دانشگاه، شرکت، ادارات و… دید که شامل یک پیام بزرگ در قاب یک عکس هستن.

پوستر فیلم:

پوستر هایی که برای فیلم ها طراحی میشون از قدیم مورد استفاده بودن و هدف آن ها جذب افردا برای دیدن فیلم با نشون دادن یک عکس در قالب یک صحنه از  آن فیلم بوده.البته این ترفند زمانی که فضای مجازی نبود خیلی خوب کار خودش را انجام میداد و به خوبی مخاطب جذب میکرد.

از ویژگی های این نوع از پوستر ها صحنه ای جذاب از فیلم، اسم بازیگر ها که معمولا با فونت بزرگ و سیاه هستن.

پوستر مناسبتی یا رویداد:

این پوستر ها معمولا به صورتی هستن که زمان درش ذکر شده و معمولا همه جا نصب میشه، این پوستر ها بیان گر یک رویداد مثل راهپیمایی، کنسرت، گردهمایی، نمایشگاه، مسابقات و… می باشند. و بعد از اتمام رویداد جمع میشن. جالب بدونید افراد کلکسیونری هستن که بعضی از این پوستر ها را جمع میکنن مثل پوستر مسابقات بوکس، خوانندگان و…

پوستر مسافرتی یا تور:

سفارش این نوع پوستر ها معمولا از طرف آژانس های مسافرتی تبلیغاتی، هتل ها، اقامتگاه ها هستن. هدف این پوستر ها تشویق افراد به مسافرت به مکان های خاصی که در پوستر آمده است. مکان نصب این پوستر ها اغلب جاهایی است که با صنعت توریست در ارتباط اند است. و اینکه چرا این کار را انجام میدن چون با دادن اطلاعات از مکانی خاص باعث جذب افراد میشن.

پوستر آموزشی:

پوستر های آموزشی برای دیده شدن تحقیقات در یک موضوع خاص استفاده میشن. و مسلما در محیطی مثل دانشگاه ها، مدارس، مراکز علمی و… نصب میشن. این نوع پوستر ها یک تفاوت با بقیه پوستر ها دارن اونم اینه که رنگ ها اصول زیبایی و فونت ها زیاد مهم نیست. در این پوستر ها فقط خلاصه ای از تحقیقات اند که فراید تحقیق را نشان میدهن.

کلام آخر

امروزه داشتن تبلیغات خوب جزء نکات مهم برای شروع یا ادامه هر شغل و یا کاری است. از آن جایی که هر محصول یا خدماتی نیاز به تبلیغ داره معمولا عمومی ترین نوع این تبلیغ تهیه پوستر است. چون هر جایی قابل نصب هست.

این قابل استفاده بودن در هر زمینه ای و قابلیت نصب در هر مکانی خوبه که برای معرفی و تبلیغ خودتون از پوستر استفاده کنید.

ممنون که این مقاله رو خوندین اگه کاستی داشت امیدوارم عذر منو پذیرا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست